Zapowiada się naprawdę Borówkowe SHOW!

XI Międzynarodowa Borówkowa rozpocznie się 9 marca w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim, ale ekscytująco zapowiada się drugi dzień – 10 marca!

Plantacja BoKo – 30 ha upraw borówki

Odbędzie się na plantacji BOKO koło Białobrzegów. Historia tego gospodarstwo ma już przeszło 30 lat. Nasza plantacja położona jest we wsi Brzeska Wola w powiecie białobrzeskim. Plantacja została założona w 1991 roku przez ś.p. Michała Kostrzewę, jego brata Jacka oraz szwagra Janusza Kota. Plantacja od początku była przedsięwzięciem rodzinnym i zarazem zespołowym, na którego kapitał do dzisiaj składa się praca trzech gałęzi jednej rodziny. Jesteśmy zgodni, że taki model współpracy buduje efekt synergii a także pomaga przy wyłanianiu optymalnych decyzji przez ciągłe poddawanie je pod dyskusję z różnych perspektyw – informuje Adam Kostrzewa.

Specyficzny klimat plantacji BoKo sprzyja uprawie wczesnych odmian borówki

Obecnie areał uprawy borówki to ponad 30 hektarów; plantacja znajduje się na ziemi szóstej klasy, w bezpośrednim otoczeniu sosnowych lasów. Przygotowanie i utrzymanie plantacji na takim stanowisku od początku wymaga wiele wkładu i pracy; jednocześnie ziemie są lekkie i ciepłe co skutkuje stosunkowo wczesnym dojrzewaniem owoców. Stawiamy na odmiany wczesne. Podstawową odmianą wykorzystywaną w naszym gospodarstwie jest Duke; najstarsze nasadzenia tej odmiany mają ponad 25 lat. Pozostałe odmiany to Bluegold, Chanticleer, Liberty, Spartan – dodaje Pana Adam.

W trakcie borówkowych pokazów

Omówimy i pokażemy jak ciąć borówkowe krzewy (pokazy ciecia poprowadzą Leon Schrijnwerkers, doświadczony plantator i szkółkarz z Holandii, oraz doradcy z Fall Creek – Mariusz Padewski & Marcin Wereszczuk). Narzędzia na pokazy cięcia zapewni firma Ceres, a będą to sekatory hiszpańskiego producenta – ALTUNA. Nowatorskie rozwiązania do fertygacji borówki przedstawi firma Milex.

Leon Schrijnwerkers bezie jednym z prowadzących pokazy cięcia podczas dnia plenerowego Konferencji Borówkowej

Swój udział zapowiedzieli dostawcy opryskiwaczy, firmy Dominiak, Activ (dystrybutor opryskiwaczy Mitterer) oraz ZHU Argo Paweł Kaliński. Maszyny na borówkowe plantacje zaprezentuje również firma Solis Polska.

Moc napędową do prezentowanych maszyn zapewni firma Polsad, dystrybutor ciągników japońskiego producenta KUBOTA. Zaprezentowane będą również możliwości ciągnika autonomicznego z system GoTrack (czyżby już niedaleka przyszłość na plantacjach?).

Oprócz tego na plantacji będą kombajny do zbioru borówki oferowane przez firmy Kokan (Agrobard), Oxbo (Agrowiec) i Weremczuk.

 

Nie zabraknie też ciekawych informacji o tym jak można efektywnie wykorzystać murarkę do zapylenie kwiatów borówki – opowiedzą o tym przedstawiciele firmy Osmia Future oferującej modułowe ule dla pszczół samotnic –  Osmia Box.

Praktyczna część spotkania to również możliwość zwiedzenia pakowani sortowni w gospodarstwie BOKO. Tu przewodnikami będą sam gospodarz – Adam Kostrzewa oraz przedstawiciele firmy MILBOR, dostawcy systemów do sortowania i pakowania borówek.

Pamiętajcie Konferencja Borówkowa to czas spotkań i ważnych decyzji! Trzeba tam być!