Wszystko dla borówki. Plenerowy dzień Konferencji Borówkowej 2024

Plenerowy dzień 12 Międzynarodowej Konferencji Borówkowej odbędzie się w tym roku na plantacji Mirosława Garlińskiego w Dolecku (koło Skierniewic). Będzie to wyjątkowa okazja by zobaczyć plantację borówki, gdzie niektóre krzewy maja już 24 lata, ale tez poznać wiele praktycznych aspektów prowadzenia borówkowych plantacji. Tegoroczny program Dnia plenerowego okazuje się być wyjątkowo atrakcyjny.

 

Zapowiada się bardzo intensywny drugi dzień Międzynarodowej Konferencji Borówkowej. W programie znalazło się wiele interesujących prezentacji dla plantatorów borówki. Można będzie przy tym zobaczyć jak rosną krzewy borówki, jak są cięte i prowadzone przez doświadczonych plantatorów i zarazem gospodarzy spotkania –  Annę i Mirosława Garlińskich.

Cięcie krzewów borówki

Jak plantacja borówki to oczywiście ważny aspekt ciecia krzewów. Warsztaty z tego zakresu poprowadzą Marcin Wereszczuk oraz Krzysztof Żabówka z Fall Creek (odmian Duke) oraz plantator i szkółkarz z Holandii z wieloletnim doświadczeniem – Leon Schrijnwerkers (Bluecrop). Podczas prezentacji pokazane będzie również sposób ciecia krzewów pod zbiór kombajnowy. Podczas cięcia można będzie ocenić skuteczność sektorów ręcznych i elektrycznych marki Altuna od firmy Ceres.

 

Maszyny na plantacje borówki

W tej części swoją ofertę zaprezentują firmy oferujące specjalistyczne ciągniki na plantacje borówki. Będą to japońskie ciągniki Kubota, specjaliści do zadań specjalnych od firm Hydro-Masz i AMG . Kombajny do zbioru borówek pokażą polscy producenci firmy Weremczuk oraz Jagoda JPS. Ponadto firma Gardenland zaprezentuje autonomiczne kosiarki, które można wykorzystać do pielęgnacji międzyrzedzi na plantacjach borówki.

Technologia wymiany roślin na plantacjach

Podczas spotkania zaprezentowana zostanie pełna technologia wymiany roślin na plantacjach borówki. Karczowanie  i mulczowanie starych krzewów (Jagoda JPS i Weremczuk), uprawa  rzędach, wzbogacenie w materię organiczna od Carbohort, formowanie zagonów i okrywanie agrotkaniną (Agrimpex) i wreszcie sadzenie nowych roślin od Schrijnwerkers Plants. W ten sposób zostanie zaprezentowana pełna technologia wymiany roślin na plantacjach borówki.

Ochrona przed przymrozkami

W trakcie spotkania można się będzie zapoznać z równymi metodami ochrony roślin przed przymrozkami. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostanie działanie dmuchawy przeciwprzymrozkowej od firmy F-AIRGO z Węgier. Oprócz tego na plantacji powstaje instalacja zraszaczy przeciwprzymrozkowych. Pokazane zostaną dwa systemy Pierwszy oparty na tradycyjnych zraszaczach od firmy Poldrip. Z kolei firma  AFP Marek Czarnecki zademonstruje sposób działania zraszaczy systemu AFP, charakteryzujących się mniejszym zużyciem wody.

W trakcie spotkania można będzie zapoznać się z propozycjami firmy Bayer, Agrosimex i Frusto, które także przedstawią swoje najnowsze rozwiązania i technologii dla borówek. Przedstawiciele firmy Osmia Future opowiedzą z kolei jak optymalnie wykorzystać murarkę ogrodową na plantacjach i jak prawidłowo rozmieścić domki siedliskowe dla murarek Osmia Box.

Wstęp na spotkanie będzie możliwy po okazaniu identyfikatorów, które uczestnicy otrzymają podczas pierwszego dnia Konferencji Borówkowej. Dla wszystkich zapewaniony będzie również ciepły posiłek oraz gorące napoje.