Nawożenie borówki kluczem do wysokich plonów
To będzie ogromna porcja wiedzy o nawożeniu borówki. W ramach IX Międzynarodowej Konferencji Borówkowej organizowanej w tym roku w trybie online odbędzie się 5-godzinna sesja poświęcona wyłącznie nawożeniu borówki. Temat przygotowania gleby przed sadzeniem, uprawy w podłożach, analizy gleby i roślin, przygotowanie pożywek i nawożenie dolistne – te wszystkie wątki będą omawiane już 3 marca podczas IX Międzynarodowej Konferencji Borówkowej.
Ważne są podstawy nawożenia
Nawożenie borówki jest dość specyficzne, podobnie jak wymagania tej rośliny. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie tylko istotne jest dobre przygotowanie stanowiska pod uprawę borówki i zapewnienie odpowiedniego odczynu gleby, ale utrzymanie tych optymalnych parametrów również w trakcie dalszego wzrostu roślin. Optymalny odczyn dla borówki wynosi miedzy a 4-5 (niektóre źródła podają górny poziom wynoszący 5,5), a rozwój roślin najlepiej przebiega na stanowiskach ciepłych, przepuszczalnych ale zarazem bogatych w materie organiczną (próchnicę). Nic zatem dziwnego, że przygotowanie optymalnego stanowiska pod uprawę borówki to kosztowne przedsięwzięcie. Co wtedy gdy mamy glebę o wysokim odczynie? Wysokie pH polskich gleb jest wynikiem odkwaszania w ubiegłym stuleciu pól, przez stosowanie w różnym nasileniu węglanów (kreda, wapno gaszone, dolomity). Należy zwrócić uwagę na fakt, że borówka nie toleruje wysokiego poziomu węglanów w glebie oraz wodzie – w takich warunkach rośliny słabo rosną, źle pobierają składniki odżywcze, co jest jednym z powodów słabej jakości owoców i złego przygotowania roślin do zimy – mówi Paweł Korfanty z Gospodarstwa Szkółkarskiego, który podczas swojego wystąpienia opowie o tym jak przygotować glebę pod uprawę borówki, zwłaszcza stanowiska o nieprawidłowym pH. Swoją prezentację będzie opierał na praktycznych przykładach z plantacji i doświadczeniach plantatorów.
Nawożenie borówki pod pełną kontrolą
By mówić o kontrolowanym nawożeniu borówki, trzeba posiadać narzędzia które to będą to umożliwiały. Wśród nich są regularnie wykonywane analizy wody, gleby/substratu i samych roślin. Nabiera to szczególnego znaczenia wtedy, gdy nawożenie odbywa się poprzez fertygację. Metoda ta uważana jest za jedną z najbardziej efektywnych jeśli chodzi o sposób dostarczania składników pokarmowych i ich wykorzystanie przez rośliny. Coraz więcej plantatorów jest zainteresowanych taką koncepcją nawożenia. Aby mogło ono być prowadzone w prawidłowy sposób, konieczne jest jednak systematyczne wykonywanie analiz gleby (podłoża), samych roślin oraz pożywki – podkreśla Mariusz Padewski z Fall Creek Europe, który będzie jednym z prelegentów w części dotyczącej nawożenia roślin.
Gdy wreszcie zdecydujemy się na prowadzenie fertygacji borówki, pojawia się często pytanie i zarazem wątpliwość – czy będę umiał (umiała) zrobić to prawidłowo. Pomóc w tym może wykład dr Andrzeja Grendy z Yara Poland. Podczas mojego wystąpienia w trakcie IX Międzynarodowej Konferencji Borówkowej postaram się przekazać informacje dotyczące pożywek, związane z takimi zagadnieniami, jak: • kolejność wprowadzania nawozów; • używanie odpowiednich from nawozów, na podstawie współczesnej wiedzy dotyczącej żywienia borówki w kontekście układania pożywek; • próba usystematyzowania liczb granicznych dla pożywek w fertygacji borówki; • optymalne warunki związane z dostosowaniem EC i pH pożywki w żywieniu borówki – zapowiada ekspert.
Praktyczną wiedzą z zakresu nawożenia podzieli się również dr Paweł Krawiec, który koordynuje projekt Borówkowe Factory. Pozwala od zdobywać praktyczną wiedzę, także z zakresu nawożenia borówki. Podczas swojego wystąpienia dr Paweł Krawiec przedstawi aktualne wyniki doświadczeń nawozowych prowadzonych na jego plantacji. Przedstawię wyniki opisujące różne strategie nawożenia, które można wykorzystać w praktyce, w zależności od zaistniałej sytuacji, kondycji plantacji oraz możliwości producenta. Są to elementy, po których wkomponowaniu do technologii produkcji wykorzystywanej w gospodarstwie, można oczekiwać określonych efektów plonotwórczych – informuje ekspert z Horti Team.
Wzmocnienie roślin poprzez nawożenie
Uprawa borówki w naszej szerokości geograficznej, to duże wyzwanie i zarazem fakt oddziaływania na rośliny różnych warunków stresowych. Mogą to być niskie temperatury w zimie, powodujące przemarznięcia pędów i pąków, wiosenne przymrozki, gradobicia, lokalne podtopienia czy wysokie temperatury w okresie lata. Czy w takich skrajnie niekorzystnych warunkach możemy pomóc roślinom? Można to zrobić poprzez zastosowanie pewnych produktów o działaniu biostymulującycm. To właśnie glony morskie zostały wskazane przez naukowców za najważniejszą grupę organizmów żywych, która może zostać wykorzystana na szeroką skalę w rolnictwie zrównoważonym. Substancje zawarte w glonach wykazują pozytywny wpływ na wzrost i jakość plonu oraz – co najważniejsze – zwiększają odporność roślin na abiotyczne i biotyczne czynniki stresowe środowiska. Biostymulatory wpływają na konkretne procesy fizjologiczne zachodzące w roślinie na poziomie komórkowym – podkreśla Agnieszka Lenart z Timac Agro Polska, która również zabierze głos podczas sesji naowożeniowej.
Wśród wykładowców nie zabraknie gości zza oceanu a część nawozową zwieńczy wykład dr Dr Bernadine Strik, która jest profesorem ogrodnictwa na Uniwersytecie Stanowym w Oregonie, a badaniami związanymi z borówką prowadzi od kilkunastu lat. Kluczem do właściwego żywienia borówek jest upewnienie się, że nie występuje deficyt żadnego z pierwiastków potrzebnych do prawidłowego przebiegu wegetacji i rozwoju roślin. Jednocześnie pamiętajmy, że przenawożenie wcale nie jest lepsze od niedoboru pokarmu. Odbije się ono ujemnie na tempie wzrostu i jakości owoców. Aby borówki mogły przyswajać składniki pokarmowe z gleby czy podłoża, odczyn pH gleby (podłoża) musi zostać uregulowany i utrzymany na właściwym poziomie – podkreśla dr Bernadine Strik.
Takiej ilości wiedzy związanej z nawożeniem borówki jeszcze nie było w historii dotychczasowych edycji Konferencji Borówkowych. By ją zdobyć wystarczy dokonać wcześniejszej Rejestracji, na pierwszą w historii Międzynarodową Konferencje Borówkową Online. Dla wszystkich uczestników przygotowane zostały materiały konferencyjne w wersji pdf lub książkowej, które zostaną wysłane po Konferencji. Zapraszamy do udziału w najważniejszym wydarzeniu borówkowej branży!