Cięcie krzewów borówki. Wybrane odmiany

W projekcie Borówkowe Factory rośliny są po 3 sezonach wzrostu. Mimo kataklizmu w 2021 roku (gradobicie 24 czerwca) stworzyły już dość pokaźną powierzchnię owoconośną. Pod koniec stycznia 2023 roku wspólnie z dr Pawłem Krawcem i Mariuszem Padewskim, rozpoczęliśmy więc sezon cięcia borówkowych krzewów.

Poprzez cięcie borówki nie tylko wpływamy na pokrój krzewów, ich wygląd ale przede wszystkim na jakość owoców. Będzie o tym decydowała nie tylko ilość pozostawionych pędów, ale też ich jakość. Warto pamiętać, że najlepszej jakości owoce uzyskuje się z 2-3 letnich pędów. Dlatego pędy w obrębie krzewu powinny podlegać stałej rotacji. Podczas cięcia usuwamy pędy najstarsze a pozostawimy młode, tegoroczne przyrosty. Ważne jest też takie cięcie krzewów by owocowanie było skoncentrowane w górnych partiach. Wówczas owoce będą dobrze wyeksponowane i łatwe do zbioru. Będzie to wpływało na ergonomię zbiorów i wydajność pracowników.

Jeśli Wy lub Wasi pracownicy zastanawiacie się „wyciąć czy nie dany pęd” – to ja mówię wyciąć. Jeśli chcemy uzyskiwać wysokiej jakości owoce łatwe do zbioru, owocowanie powinno być skoncentrowane na młodych pędach  – podkreśla Mariusz Padewski z Fall Creek.

Borówka lubi być cięta. Jeśli jej nie tniemy to prowadzimy do zaburzenia balansu między wzrostem wegetatywnym i generatywnym. W konsekwencji mamy na plantacji rośliny, które są młode, ale jednak stare. Dlatego tniemy borówki, corocznie, regularnie tak by mieć dobre plony i przede wszystkim duże borówki – dodaje dr Paweł Krawiec z Horti Team.

Jak prowadzić cięcie borówkowych krzewów by osiągać powyższe cele? Prezentują i omawiają: dr Paweł Krawiec i Mariusz Padewski

Cięcie borówki – odmiana LAST CALL

 

Cięcie borówki – odmiana DUKE

Cięcie borówki – odmiana DRAPER

Praktyczne pokazy cięcia krzewów borówki już niebawem. Podczas drugiego dnia Międzynarodowej Konferencji Borówkowej (9-10 marca 2023) spotkamy się na plantacji borówki, by wziąć udział w praktycznych warsztatach ciecia krzewów borówki. Zapraszamy po teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu uprawy borówki. Na najważniejsze wydarzenie borówkowej branży (sprawdź szczegóły).