Cięcie krzewów borówki – 6 odmian. Filmy instruktażowe  

Cięcie borówki to swego rodzaju sztuka – formowania i kształtowanie przyszłego pokroju krzewu, wysokości plonu i jego jakości. To jakie pędy zostaną usunięte, a które pozostaną, będzie miało wpływ nie tylko na ilość zebranych jagód, ale również ich wielkość. Warto więc dokonywać słusznych wyborów. W materiałach filmowych ciecia dokonują Mariusz Padewski oraz dr Paweł Krawiec.

 

Podczas cięcia borówkowych krzewów konieczna jest redukcja ilości pędów. W pierwszej kolejności należy usunąć te, które są zbyt nisko i wykładają się w międzyrzedzia. Należy usuwać pędy najstarsze, oraz te z objawami chorób.  Warto również zadbać o to by wnętrze krzewu nie było zbyt zagęszczone – owoce które tam wyrosną, będą dojrzewały późno, będą niesmaczne i trudne będzie je zbierało.

W materiałach filmowych prezentujemy propozycje cięcia dla 6 odmian borówki rosnących w kolekcji Borówkowego Factory w Karczmiskach. Warto przypomnieć, że są to krzewy po dwóch sezonach wzrostu, przy czym w roku poprzednim plantacja została mocno uszkodzona przez gradobicie. W trakcie cięcia zwracamy więc dodatkową uwagę na to by pozbyć się pędów uszkodzonych przez grad.

‘Duke’

Podczas cięcia dążymy by owocowanie było skoncentrowane na młodych pędach, a w przypadku pędów rozgałęzionych cześć bocznych pędów warto usunąć. W przypadku krzewów, które mają tendencję do starzenia się pędów należy zredukować część z nich. W ten sposób pobudzi się roślinę do wytworzenia nowych pędów, co pozwoli odmłodzić krzewy.

‘Valor’ & ‘Calypso’

W pierwszej kolejności usuwamy pędy ze środka krzewu, tak by go rozluźnić. Gdy rośliny wypuszczają dużo nowych pędów cięcie jest bardzo proste – redukujemy liczbę pędów, zostawiając te najmłodsze z najlepszym wigorem.

‘Cargo’ jest rośliną z tendencją do obfitego owocowania, dlatego podczas cięcia trzeba zredukować ich ilość. Usuniecie najstarszych pędów będzie dodatkowo stymulować rośliny do wyrastania młodych pędów.

‘Liberty’ & ‘Last Call’

‘Liberty’ okazała się być odmianą bardzo dobrze regenerującą uszkodzenia gradowe. Rośliny wytworzyły dużo nowych silnych pędów.

‘Last Call’ podczas cięcia pozbywamy się pędów cienkich, drobnych z małym potencjałem jeśli chodzi o jakość owoców. Usuwamy pędy, które są zbyt nisko usytuowane lub wykładają się w kierunku międzyrzędzi.

 

‘Aurora’

Krzewy tej odmiany mają tendencję do zagęszczania wnętrza korony, dlatego podczas cięcia trzeba zadbać o rozluźnienie wnętrza krzewów. Często u ’Aurory’ tworzą się pędy z licznymi bocznymi rozgałęzieniami. Wtedy należy część z nich usunąć pozostawiając tylko 2-4 najsilniejsze.