Dlaczego taka ważna? XI Międzynarodowa Konferencja Borówkowa 2023

Tegoroczna Międzynarodowa Konferencja Borówkowa odbywa się w bardzo szczególnym czasie. Sytuacja gospodarcza i ekonomiczna postawiła bowiem przed plantatorami borówki (podobnie jak wszystkich roślin jagodowych) wiele nowych wyzwań. To, jak szybko i jak efektywnie da się im sprostać, może zadecydować o przyszłości wielu specjalistycznych gospodarstw w tym sektorze.

#Niebieska Rewolucja

Być albo nie być. Czy Niebieska Rewolucja jest potrzebna? Ona już się odbywa w wielu gospodarstwach i może być kluczowa dla ich przyszłości. Zmiany są konieczne w wielu aspektach związanych z agrotechniką, cięciem krzewów, nawożeniem, ochroną, organizacją zbiorów itp., itd. Podczas tej Konferencji będą poruszane takie właśnie tematy. Nie zabraknie informacji „z pierwszej ręki” z zakresu zwalczania chorób (prof. dr hab. Joanna Puławska, Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach) oraz szkodników w tych dotychczas sporadycznie spotykanych na plantacjach ale stanowiących coraz większe zagrożenie (dr Wojciech Piotrowski, Instytut Ogrodnictwa – PIB). Również Krzysztof Krupa z Syngenta Polska przedstawi aktualne zalecenia dotyczące skutecznej i efektywnej ochrony borówki przed chorobami i szkodnikami.

Co z nawożeniem borówki?

Wiele nowych plantacji jest nawadniane kroplowo, a dużą zaletą tej metody jest możliwość prowadzenia fertygacji, czyli podawania roślinom rozpuszczalnych nawozów bezpośrednio z wodą podczas nawadniania. Często jest to bardzo skuteczny sposób aplikacji składników pokarmowych, ponieważ większość korzeni na kwaterach nawadnianych kroplowo znajduje się w pobliżu emiterów. Do zalet fertygacji należy m.in. obniżanie kosztów nawadniania i nawożenia (nie trzeba korzystać z ciągników ani rozsiewaczy), większa kontrola nad tym, gdzie i kiedy aplikowane są poszczególne nawozy, możliwość zarówno ukierunkowanego podawania określonych składników pokarmowych na poszczególnych etapach rozwoju roślin, jak i zmniejszenia strat nawozów, dzięki dostarczaniu ich tylko w niewielkich ilościach i w odniesieniu do aktualnych potrzeb i wymagań roślin. O szczegółach dotyczących nawożenia borówki i prowadzonych w tym kierunku doświadczeniach w USA opowie dr David Bryla z USDA-ARS w Corvallis w stanie Oregon w USA. Uzupełnieniem do jego wykładu będą praktyczne rekomendacje nawozowe przedstawione przez Michała Wojcieszka z firmy Yara Poland i Bartłomieja Drzazgę z Timac Agro Polska.

Nawożenie z fertygacją to obecnie najbardziej zasadny sposób nawożenia borówkowych plantacji

Koszty, koszty i jeszcze raz koszty …

Czy zdajemy sobie sprawę jakie sa rzeczywiste koszty produkcji 1 kg borówki w naszym gospodarstwie?

Zaproszeni prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku powinny następować zmiany? Przede wszystkim, istotne staje się monitorowanie i optymalizowanie kosztów produkcji owoców. W obecnych realiach to właśnie wysokie koszty produkcji stają się hamulcem w rozwoju wielu podmiotów gospodarczych, a czasem wręcz przyczyną ich upadku. Czy wiemy, ile w naszym gospodarstwie kosztuje wyprodukowanie 1 kg owoców? Jakie są składowe tych kosztów? Jak można nimi zarządzać czy je ograniczać?  Odpowiedzi na te pytania są kluczowe, by móc rozmawiać o przyszłości borówkowego biznesu. W związku z ograniczeniami w zakresie możliwości zatrudnienia obywateli Ukrainy do pracy w gospodarstwach borówkowych pojawiał się niepewność i w wielu gospodarstwach czy na plantacjach wstrzymano plany rozwoju. Producenci borówki zawsze jednak będą szukać rozwiązań, aby rozwijać swoje biznesy i pasje. Kontynuują produkcję, zatem powstaje bardzo ważne i zasadnicze pytanie – jakim kosztem? Czy koszty, jakie przyszło im ponosić, pozwalają jeszcze na uzyskanie korzyści finansowych? Czy przy wysokich nakładach można mówić o profitach, czyli rentowności? Co robić, aby ciężka praca gwarantowała rentowność gospodarstwa?  Ma te pytania spróbuje odpowiedzieć Krzysztof Żabówka zarządzający szybko rozwijającym się gospodarstwem jagodowym Daifressh Berry. Kontrola kosztów jest dziś kluczowym aspektem dla poprawy rentowności. Należy jednak pamietać, iż – aby móc ją przeprowadzić – trzeba mieć odpowiednie narzędzia, chęci oraz właściwych ludzi. Jest wiele czynników, które wpływają na rentowność, a koszty są jednym z najważniejszych – mówi Krzysztof Żabówka, zapraszając jednocześnie na swój wykład podczas XI Międzynarodowej Konferencji Borówkowej.

W poszukiwaniu oszczędności istotne staje się wdrażanie rozwiązań, które pozwolą z jednej strony zabezpieczyć plantacje przed działaniem nieprzewidzianych zdarzeń pogodowych, z drugiej – zminimalizować koszty zbioru owoców. Przy szybko rosnących kosztach produkcji, gdy uprawy jeszcze zarabiają, jest to czas na doinwestowanie plantacji. Tam, gdzie tworzone są nowe plantacje borówki, ich właściciele powinni mieć odpowiednie środki na zainwestowanie i zabezpieczenie upraw, tak aby zredukować różne rodzaje ryzyka związane ze zmieniająca się pogodą oraz rosnącymi kosztami w nadchodzących latach – podkreśla Mariusz Padewski reprezentujący Fall Creek, światowego dostawcę nowych odmian i sadzonek borówki. W zakresie odmian nie zabraknie podczas Konferencji prelekcji dotyczących wyników doświadczeń nad nowymi odmianami realizowanych w różnych krajach Europy i świata (Marcin Wereszczuk, Fall Creek) ale też w naszym kraju, chociażby na poligonie odmianowym prowadzonym w ramach Borówkowego Factory (dr Paweł Krawiec, Horti Team).

PROGRAM XI Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 2023

Jeśli praktyka to na plantacji

To tylko namiastka tego czego można się dowiedzieć podczas tegorocznej już XI Międzynarodowej Konferencji Borówkowej. 9 marca w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim spotkamy się na część konferencyjna w trakcie której odbędzie się 17 prelekcji dotyczących uprawy borówki i rynku niebieskich jagód w Europie. Będzie to również czas spotkań z wystawcami, dyskusji i rozmów. Drugi dzień praktyczny będzie się odbywał na plantacji borówki BOKO, niedaleko Białobrzegów nad Pilicą. W trakcie pleneru omówimy i pokażemy jak ciąć borówkowe krzewy (pokazy ciecia poprowadzą Leon Schrijnwerkers, oraz doradcy z Fall Creek – Mariusz Padewski & Marcin Wereszczuk). Narzędzia na pokazy cięcia zapewni firma Ceres, a będą to sekatory hiszpańskiego producenta – ALTUNA.

Pokazy maszyn to niezbędny element dnia plenerowego

Ponadto bardzo ciekawie zapowiadają się pokazy maszyn niezbędnych na borówkowych plantacjach. Swój udział zapowiedzieli dostawcy opryskiwaczy, firmy Dominiak, Activ (dystrybutor opryskiwaczy Mitterer) oraz ZHU Argo Paweł Kaliński. Moc napędową do prezentowanych maszyn zapewni firma Polsad, dystrybutor ciągników japońskiego producenta KUBOTA. Zaprezentowane będą również możliwości ciągnika autonomicznego z system GoTrack (czyżby już niedaleka przyszłość na plantacjach?). Oprócz tego na plantacji będą kombajny do zbioru borówki oferowane przez firmy Kokan (Agrobard), Oxbo (Agrowiec) i Weremczuk. Praktyczna część spotkania to również możliwość zwiedzenia pakowani sortowni w gospodarstwie BOKO. Tu przewodnikami będą sam gospodarz – Adam Kostrzewa oraz przedstawiciele firmy MILBOR, dostawcy systemów do sortowania i pakowania borówek.

Zapraszamy do udziału w najważniejszym wydarzeniu borówkowej branży, największej na świecie Konferencji, która łączy przedstawicieli borówkowego rynku.