Zastanów się 3 razy zanim posadzisz borówkę!

Dziś uprawa borówki to duże wyzwanie. W przypadku tego owocu możemy mówić o pełnej globalizacji europejskiego rynku. Owoce z Polski bez większego trudu trafiają na rynki całej Europy, podobnie jak z innych krajów, gdzie w szybkim tempie rośnie powierzchnia uprawy i z rok na roku moce produkcyjne. Czy zatem powinniśmy się obawiać zjawiska nadprodukcji w przeciągu najbliższych kilku lat?

Borówka wysoka jest dość specyficzną rośliną sadowniczą, wymagającą zdecydowanie większej wiedzy, doświadczenia i zapewniania odpowiednich warunków do wzrostu. Ważne jest tu przede wszystkim utrzymanie odpowiedniego odczynu gleby, jej wzbogacenia w materię organiczną czy zabezpieczenie plantacji od silnych wiatrów. Zdecydowanie najlepiej wyglądają i rosną plantacje posadzone w miejscach zacisznych w otoczeniu naturalnych osłon w postaci lasów czy zadrzewień. Warto jednocześnie pamiętać, że borówka jest rośliną długowieczną a przy odpowiedniej pielęgnacji zapewnia znakomite plonowanie przez 30 lat i dłużej. Sam niejednokrotnie odwiedzałem takie plantacje, gdzie pomimo swojego wieku krzewy ciągle zapewniały wysokie plony i dobrą jakość owoców. By jednak było to możliwe konieczna jest odpowiednia pielęgnacja krzewów, utrzymanie ich wysokiej zdrowotności oraz regularne cięcie. Zabieg ten powinien być wykonywany corocznie tak by możliwe było utrzymanie plonowania na młodych pędach (nie starsze jak 4-5 lat), gdyż to właśnie z nich można będzie uzyskać owoce najwyższej jakości. Istotne jest również by pędów takich nie było zbyt dużo – wtedy dzięki dobremu przewietrzaniu krzewów możliwe będzie utrzymanie ich dobrej zdrowotności.

Dość wysokie ceny jakie przez ostatnie kilka lat utrzymują się na owoce borówki sprawiają, że zainteresowanie uprawą tego gatunku ciągle rośnie. W ostatnich kilku znacznie zwiększyła się powierzchnia uprawy tego gatunku w Polsce – na przestrzeni ostatnich 10 lat przeszło dwukrotnie. Oficjalne dane GUS wskazują na powierzchnię uprawy w Polsce wynoszącą 11 000 ha, a nieoficjalne dane wskazują, że areał ten może wynosić nawet 14 000 ha. Dynamicznie rozwija się produkcja borówki na Ukrainie, gdzie względem 2016 roku powierzchnia uprawy uległa podwojeniu do 2000 ha, a eksperci wskazują że w 2020 może się jeszcze znacznie zwiększyć. Podobnie jest w takich krajach jak Serbia czy Rumunia. Rośnie produkcja borówki w Gruzji, Litwie, Turcji i Chorwacji. Wszystko zatem wskazuje, że owoców borówek na europejskim rynku będzie coraz więcej.

Kontakt i informacje:

  • Registration in english:
    + 48 664161991
  • Rejestracja uczestników:
    +48 662150117
  • Wystawcy i informacje:
    +48 608500501